Masterbatch ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


 1. Masterbatch Nedir ?
 2. Masterbatch Renk Ölçümü Nasıl Yapılır ?
 3. Masterbatch Isı Yapışma Testi ?
 4. Masterbatch karbon dispersiyonunun belirlenmesi ?
 5. Masterbatch Yırtılma Mukavemet Testi ?
 6. Masterbatch Düşük Sıcaklık Testi ?
 7. Masterbatch Gerilim Çatlama Testi ?
 8. Masterbatch Nem Testi ?
 9. Masterbatch yapışma kalıcılığı ?
 10. Masterbatch ısı deformasyon testi ?
 11. Renkli Masterbatch nedir ?
 12. Beyaz Masterbatch Nedir ?
 13. Siyah Masterbatch Nedir ?
 14. Masterbatch Katkı Nedir ?
 15. Mastebatch UV Katkı Niçin Kullanılır ?
 16. Masterbatch ile Kırılmaları nasıl önlerim ?
 17. Masterbatch boyanın kapatıcılığı ?
 18. Mono Masterbatch Nedir ?
 19. Masterbatch kalsitin zararları ?
 20. Plastik Compound Nedir ?
 21. Polimerlerin Compound ve karıştırılması ?
 22. Compound Ekipmanları Nedir ?

 1. Masterbatch Nedir ?

 2. Masterbatch , plastik ürünlere renk vermek için plastik hammadelerine ilave edilen katkı ürünüdür. Kullanım alanına göre değişkenlikler ve kullanılan katkı ürünleri değişmektedir. Müşterilerimizin istediğine ve kullanım alanına göre alternatiflerimiz mevcuttur.


  [Yukarı]

 3. Masterbatch Renk Ölçümü Nasıl Yapılır ?

 4. Bilim adamları tarafından tasarlanmış , renk ölçüm cihazlarımız ile Masterbatch'leri Uluslararası standartlarda üretebilmek için bu cihazları kullanmaktayız.İstikrarlı üretim için binlerce test yapılmaktadır.


  [Yukarı]

 5. Masterbatch Isı Yapışma Testi ?

 6. Plastik filmler, lamine filmler, yapışkan bantlar, kağıtlar ve diğer benzeri esnek ürünlerin ve öğelerin sıyrılma, gerilme mukavemetinin test edilmesi gerekmektedir. Süt tozu, hazır erişte, gıda, çamaşır tozu ve ilaçlar gibi farklı gıda ürünlerinin paketlenmesinde kullanılan PET. Aynı zamanda plastik filmlerin, kompozit filmlerin, tabakaların ve çok daha fazlasının ısıyla yapışma performansını ölçmek ve yapıştırıcıların ve yapışkan bantların sıyrılma mukavemeti de ölçülmektedir.


  [Yukarı]

 7. Masterbatch karbon dispersiyonunun belirlenmesi ?

 8. Karbon siyahı dispersiyonunun belirlenmesi için ürün sıcak bir takabakanın üzerine yerleştirilir. Karbon dispersiyonu işlemi Plastik endüstrisinde geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır.


  [Yukarı]

 9. Masterbatch Yırtılma Mukavemet Testi ?

 10. Yırtılma Mukavemeti Testi, Test koşulları altında önceden kesilmiş bir numuneyi yırtmak için uygulanan gerilme kuvvetidir.


  [Yukarı]

 11. Masterbatch Düşük Sıcaklık Testi ?

 12. Ürünlerin düşük sıcaklıklarda karakteristik mekanik davranışına ilişkin bir fikir vermesi için yapılır.Sıcaklık etkilerinin çözünürlükteki yapmış olduğu değişiklikler gözlemlenir.


  [Yukarı]

 13. Masterbatch Gerilim Çatlama Testi ?

 14. Plastik malzemelerin fiziksel özelliklerindeki değişikliği ve çevresel şartlara bağlı olarak ürün ömrünü tespit etmektir.


  [Yukarı]

 15. Masterbatch Nem Testi ?

 16. Isıyı holojen bir şekilde Hızlı ve hassas ölçümler ile numune ürün üzerinde eşit şekilde dağıtılır ve kurutma sürecini hızlandırmak için yapılır.


  [Yukarı]

 17. Masterbatch yapışma kalıcılığı ?

 18. Masterbatch Basınca duyarlı ürünlerin birleşme kalıcılığı ve sıyrılma kaliniyetini ölçmek için yapılır.ürüne uygulanan kuvvettir.


  [Yukarı]

 19. Masterbatch ısı deformasyon testi ?

 20. Masterbatch ürünlerin yüksek sıcaklıklarda yük taşıma yeteneğini belirlemek için yapılır. Doğru ve veya deformasyon önemlidir.


  [Yukarı]

 21. Renkli Masterbatch nedir ?

 22. Masterbatch için renkler seçilir ve özel çalışma pigmentleri ile karıştırılır ve sonuç olarak yeni bir değer ve kazanır.


  [Yukarı]

 23. Beyaz Masterbatch Nedir ?

 24. Spesifik baz reçineler ve katkı maddeleri ile kullanılmak üzere formüle edilen beyaz pigmentler, özellikle çok yüksek pigment yüklemesine izin verecek şekilde tasarlanmış işleme ekipmanlarında üretilmektedir.


  [Yukarı]

 25. Siyah Masterbatch Nedir ?

 26. Spesifik baz reçineler ve katkı maddeleri ile kullanılmak üzere formüle edilen siyah pigmentler, özellikle çok yüksek pigment yüklemesine izin verecek şekilde tasarlanmış işleme ekipmanlarında üretilmektedir.


  [Yukarı]

 27. Masterbatch Katkı Nedir ?

 28. Masterbatch kartkı maddeleri ürünlere avantajlar ve kalite sağlamak için kullanılır. Plastik sektöründe çeşitleri mevcuttur.


  [Yukarı]

 29. Mastebatch UV Katkı Niçin Kullanılır ?

 30. Kalsitsiz masterbatch boya ve UV katkı kullanımıyla plastik ürünün güneşten solmasını engellersiniz.


  [Yukarı]

 31. Masterbatch ile Kırılmaları nasıl önlerim ?

 32. Plastik ürünlerdeki kırılmalar ve renk solma olayları ürünlerin içindeki, kalsit kullanıldığı için gerçekleşir. Bunun için kalsitsiz ürün kullanınız.


  [Yukarı]

 33. Masterbatch boyanın kapatıcılığı ?

 34. Boyanın Pigment oranı ne kadar yüksek olursa kapatıcılığı o kadar yüksek olur. Boyada kalsit olması ürünün kapatıcılığını azaltır.


  [Yukarı]

 35. Mono Masterbatch Nedir ?

 36. İdeal masterbatch boya da yüksek max %50 pigment (ışık haslığı 8 piğment) ve %50 hammadde %sıfır kalsit yani Mono masterbatclerdir. Ucuz boyalar bu mono masterbatchler ile seyreltilerek yapılmaktadır ve hiç tavsiye edilmez.


  [Yukarı]

 37. Masterbatch kalsitin zararları ?

 38. Masterbatch Boya da kullanılan kalsit zamanla enjeksiyon makinesindeki mil kovanını zedeler yüksek maliyetlere yol açar.


  [Yukarı]

 39. Plastik Compound Nedir ?

 40. Plastik Compound, istenen kalitede bir malzeme üretmek için erimiş plastik bir tabana ek malzemeler eklemek için bir işlemdir. Compound kelime anlamı birleştirmedir.


  [Yukarı]

 41. Polimerlerin Compound ve karıştırılması ?

 42. Polimerler, birkaçı dışında, işlenmelerini kolaylaştırmak ve performansı artırmak için akıllıca seçilmiş katkı maddelerinin dahil edilmesini gerektirir. Katkı maddelerinin bir polimer içine eklenmesi, teknik olarak Compound oluşturma olarak tanımlanır.. Nanokompozitlerin geliştirilmesi sırasında polimer matrislerinde mikro ve nanopartikülatların tekdüze bir dağılımını elde etmek için uygun birleştirme teknikleri, sanayiciler ve araştırmacılar için hala bir zorluktur.


  [Yukarı]

 43. Compound Ekipmanları Nedir ?

 44. Compound işlemi iki türlü yapılmaktadır. Tek vidalı ve çift vidalı makinalarda yapılmaktadır.Compound süreçi önemli ve bir sanat olarak kabul edilir, ancak vida tasarımı, hız ve uzunluğun yanı sıra karıştırıcı seçimine dikkat edilmesi gerekir.


  [Yukarı]